Kategorije KulturaZagreb

Kaštelani u Zagrebu predstavljaju Legendu o Miljenku i Dobrili

Širi dalje

Od. 6. do 8 veljače grad Kaštela se kulturnom manifestacijom Legenda o Miljenku i Dobrili, koja se održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, predstavlja Zagrepčanima.

U organizaciji Grada Kaštela i Turističke zajednice Kaštela, Muzeja grada Kaštela te Društva Kaštelana i prijatelja Grada Kaštela u Zagrebu, prezentirat će se bogata povijesna i kulturna baština te tradicija jednog od najdugovječnijih dalmatinskih gradova.

U Kazalištu Vidra 8. veljače 2018. u 20.00 sati odigrat će se kazališna predstava Legenda o Miljenku i Dobrili, po istinitoj i tragičnoj ljubavnoj priči koja se prije više stotina godina, u vrijeme renesanse, dogodila u Kaštel Lukšiću. Predstava je napravljena prema romanu Marka pl. Kažotića i po scenariju Dinka Morovića,

a režirala i adaptirala ju je Mladenka Gruica.

Legenda o Miljenku i Dobrili ili kako ih nazivaju hrvatskim Romeom i Julijom,  priča je o dvoje mladih iz zavađenih plemićkih obitelji Vitturi i Rušinić. Svađa njihovih roditelja stajala je na putu i konačno presudila njihovoj ljubavi.

Pokopani su zajedno u crkvi sv. Ivana u Kaštel Lukšću  gdje i danas stoji natpis: „Pokoj ljubovnikov.“

Muzej grada Kaštela gostovat će Arheološkom muzeju u Zagrebu u razdoblju od 6. veljače do 28. veljače 2018. s izložbom Helenistička reljefna keramika iz Sikula autorice Ivanke Kamenjarin.

Izložba se otvara 6. veljače u 19.00 sati, a njome će se prikazati bogatstvo i raznolikost reljefne keramike pronađene pri istraživanjima helenističke faze naselja Sikuli koje se nalazi u zapadnom dijelu Kaštelanskog polja.

Među ovom vrstom keramike najzastupljenije su tzv. megarske čaše koje su se sudeći prema nalazima kalupa za izradu proizvodile u naselju. Sve su čaše bile ukrašene, a najčešće je riječ o vegetabilnim motivima. Na pojedinim čašama nalaze se i imena vlasnika radionica u kojima su se izrađivale. Osim čaša pronađeni su i krateri, veće keramičke posude koje su služile za miješanje vina s vodom. Nalazi potječu iz kulturnih slojeva prve faze naselja (2.-1. st. pr. Kr), a dio je pronađen i pri istraživanjima pristaništa. 

 

Nakon otvaranja izložbe, u Arheološkom muzeju u Zagrebu, održat će se  predavanje o bogatoj povijesti vinarstva i vinogradarstva u Kaštelima, kao i o razvoju autohtone kaštelanske sorte – crljenak. Kaštela su u prošlosti bila čuvena po vinu i vinarstvu. Svjedočanstva toga još uvijek su vidljiva u krajoliku, na padinama Kozjaka gdje se nalaze krčevinske gomile i prizide starih vinograda, kao i u starim konobama, gdje su sačuvane drvene bačve, alati za obradu zemlje i vinarska oprema. Nakon predavanja biti će održana degustacija kaštelanskog crljenka.

Plesna i glazbena tradicija Kaštela, koja je stoljećima živjela i razvijala se kroz pučko pjevanje i liturgiju, a kasnije kroz brojna kulturno-umjetnička društva predstavit će se kroz Kaštelansku promenadu koju će KUD „Ante Zaninović“ prikazati  8. veljače u 11.00 sati na Trgu bana Josipa Jelačića.

Foto:promo


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Danas je Veliki četvrtak. Zašto je ovaj dan poseban, što se ne smije raditi?

Veliki je četvrtak, dan kojim počinju Dani Vazmenoga Trodnevlja, a na taj dan Crkva se…

2 sata prije

Užas na Trgu u Zagrebu: Kombi pregazio malo dijete

Hitna pomoć intervenirala je  u četvrtak oko podneva na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu…

2 sata prije

Krešimir Macan pravomoćno osuđen, tužila ga je Vidović Krišto

Županijski sud u Slavonskom Brodu pravomoćno je presudio da je PR-ovac Krešimir Macan počinio kazneno…

4 sata prije