Žrtve komunističkog režima, njih 134 stradalih 1945. u zagrebačkom naselju Gračani, dobile su spomen-obilježje 70 godina nakon zločina.
Istaknuvši kako bez istine nema pomirbe, Hebrang je podsjetio i da su još 1991. putem saborske Komisije za istraživanje komunističkih zločina pokušali otkriti te žrtve, ali je tadašnja SDP-ova vlada 2002. to prebacila u Ministarstvo znanosti, što je značilo kraj istraživanja. Isti zločin prema žrtvama, upozorio je, dogodio se i 2012. kada je Vlada ukinula Ured za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina te ga pretočila u Ministarstvo branitelja, a što je protivno stavovima EU-a koji traži da se Ured izdvoji iz Vlade i depolitizira.
Leko je kazao i da proces otkrivanja žrtava komunističkog terora s pravom traži ubrzanje, ali i da je žrtvu važno temeljito utvrditi na istinama i činjenicama.
– Svim žrtvama, bili lijevi ili desni, treba odati dužnu počast i pijetet, a onda možemo govoriti da ćemo graditi društvo koje će novim generacijama osigurati da žive s novim demokratskim vrijednostima, kazao je Leko
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj