Dok se glasanje o slanju hrvatskih vojnika u NSATU misiju još čeka, u Sabor je stigao zamjenika glavnog tajnika NATO-a Boris Ruge kako bi zastupnicima pojasnio što će točno vojnici raditi u toj misiji
Boris Ruge je na sjednici saborskog Odbora za vanjsku politiku i Izaslanstva Sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a dao je informacije o misiji NSATU te je kroz gotovo četiri sata strpljivo i opširno odgovarao na brojna pitanja.
Sjednici se odazvalo tek nekolicina oporbenih zastupnika. Riječ je o zastupnicima iz Možemo!, Mosta, a stigla je i Marija Selak Raspudić u ime Kluba nezavisnih.
S druge strane, zastupnici Kluba Centra i Nezavisne platforme Sjevera, kao niti HSS-a, GLAS-a i DOSIP-a, čiji je Krešo Beljak i potpredsjednik Odbora za vanjsku politiku, nisu došli. Ni SDP se nije predomislio.
Ruge: Bila mi je čast doći
Završila je sjednica
Ruge: Neće biti mete na čelu hrvatskog naroda
Ruge ponovno o padu drona
Ruge: Hrvatski vojnici ne moraju van Wiesbadena
Ruge: Ne radi se o deklasifikaciji nego dodatnim informacijama
“Ponosni smo što je Hrvatska članica NATO-a. Imate snažnu demokraciju i ne želim se uključiti u ovu raspravu. Ali, tiče se NATO-a pa mi je jasno da želite postavljati pitanja NATO-ovim službenicima. Što se tiče civila, na određene pozicije ih je moguće imenovati, ali to je prije izuzetak nego pravilo. Što se deklasificiranja tiče, nisam siguran govorimo li o pismu naše pravne službe. Njega smo objavili u proljeće ove godine kao plan za uspostavu misije i sasvim je normalno da pravna služba da svoja mišljenja.
Naravno, postojala je jasna želja među zastupnicima Sabora da vide to pravno mišljenje pa ne bih rekao da smo deklasificirali dokument već je naša pravna služba objavila i poslala pismo u kojem je objasnila ono što je bilo njeno pravno mišljenje. Ništa od toga nije promijenjeno i dalje tvrdimo da NSATU nije stranka u ratu s Ukrajinom. Ne radi se o deklasifikaciji dokumenta nego o dodatnim informacijama”, odgovorio je Ruge.
Ruge: I civili mogu sudjelovati u misiji
“Ne mogu vam točno reći imena zemalja jer nisu javno objavili sudjelovanje. Mogu reći da ih je 28, plus Australija i Novi Zeland. Za određene pozicije moguće je nominirati i civile. Ukupno, 700 je pozicija u misiji, a neke su civilne”, odgovorio je Ruge.
Grmoja: Glasat ćemo protiv, hvala vam
Ruge: Deklasificirano pismo smo podijelili sa zastupnicima
Pitala je i koliko će časnici u NSATU misiji biti direktnije uključeni u sukob, odnosno, koja je razlika u koordiniranom treningu i njegovoj provedbi.
“Doveden sam odgovarati na pitanja o NSATU-u i ne bih se smio upuštati u pitanja o BiH. Nisam ni siguran na što ste mislili. A što se tiče posljednjeg pitanja, mi kao vojno zapovjedništvo obuku provodimo uz pomoć pojedinačnih saveznika, više osoba je uključeno u to. Ono što se ovdje događa je koordinacija, odnosno, što Ukrajinci trebaju – obuku za pješaštvo ili dronove. Cilj je prepoznati što Ukrajina treba i pružiti potrebnu pomoć. Što se tiče klasificiranih informacija…
Kad smo bili u fazi planiranja za NSATU, pravno pitanje je bilo jako važno zbog pozicije NATO-a u odnosu na Rusiju. Ured za pravne poslove utvrdio je da se pozicija neće promijeniti jer će koordinirati dostavu opreme i NATO neće postati strana u sukobu, ništa se neće mijenjati. Odboru i Hrvatskom saboru dostavili smo deklasificirano pismo te ga podijelili sa zastupnicima. Ne znam kako je cirkuliralo to pismo, a sad je dostupno i u njemu je istaknuto da NSATU ne čini NATO stranom u ratu, a niti će države članice postati stranama u sukobu”, odgovorio je Ruge, na što je Selak Raspudić zaključila da će pismo biti dostupno svima i da će ga svi dobiti.
Ruge: Ništa se ne mijenja u Kijevu
Ruge o potencijalnoj ruskoj reakciji
“Ne borimo se zajedno s Ukrajinom, ona želi realizirati pravo na obranu. Ono što radimo kroz NSATU jest koordinacija obuke koja će se događati izvan Ukrajine. To zovemo logistikom opreme, odnosno, dostavom te opreme do istočnog krila savezničkih država NATO-a i od tamo će to preuzimati Ukrajinci. Nećemo ići u Ukrajinu i na taj način nismo stranka u sukobu. Ni pravno pa nismo stranka koju bi se moglo napadati”, odgovorio je Ruge.
Ruge o dronu i “proruskim interesima”
“Podaci o tome koje zemlje sudjeluju su javno dostupni, svaka zemlja je to za sebe objavila, a sve informacije o padu drona ima Vlada RH, ja pojedinosti ne znam. Također, ovo nije ratna misija pa NATO ili bilo koja članica neće biti legitimna meta ruskih napada. Bio sam u SAD-u, Ukrajini, Nizozemskoj i Portugalu, a išao bih i drugdje ako bi me zvali. Etikete ne želim stavljati na nacije koje ne sudjeluju, to nije moj posao”, odgovorio je Bulju.
Ruge: 28 od 32 zemalja saveznica će sudjelovati u NSATU
Ruge: Mi vam nećemo govoriti što da radite, to je vaša odluka
Zato je važno držati obranu jakom, ne samo za zemlje koje su u blizini granice nego i da na istočnom krilu imamo snažnu vojnu obranu. Siguran sam da će vrhovni saveznički general za Europu biti jako sretan ako Hrvatska pošalje svoje časnike, ali to ne znači da ćemo vam mi govoriti što biste trebali napraviti. To je vaša suverena odluka”, odgovorio je Ruge Dariju Zurovcu na pitanja oko zemalja koje sudjeluju u NSATU misiji, ali i što je s istragom oko pada drona u Zagrebu.
Ruge: NATO ne želi u rat s Rusijom
Ruge: Ured u Kijevu je civilna struktura
Ruge: NSATU misiji priključuju se Australija i Novi Zeland
Za budućnost je važno da Ukrajina bude demokratska i neovisna država. Ako se Rusiji dopušta ući 2014. ili 2022. pa prisvojiti dio njezinog teritorija, moramo se bojati da ruski apetiti tu neće završiti. Zato moramo pokazati da to nećemo promatrati sa strane. Australija i Novi Zeland su se uključili u potporu NSATU-a jer vjeruju da se kršenje Povelje UN-a neće tolerirati”, odgovorio je Ruge na pitanja Nataše Tramišak o važnosti NSATU-a za neovisnost i suverenitet Ukrajine.
Ruge: Hrvatski vojnici ne moraju u Ukrajinu
Anušić ponovio da hrvatski vojnici neće sudjelovati u sukobu s Rusijom
Opara: Dirnuli ste me
To su dramatični trenuci u obje nacije i iskreno vam se zahvaljujem. Vidio sam u vašim očima iskrenost i shvaćam koliko je to osobno iskustvo bitno”, kazao je Opara.
Ruge: Ukrajina me podsjeća na Hrvatsku
Kad vidim slike Bahmuta, podsjete me na Vukovar i napade na brojne hrvatske gradove, kao i na civile koji su patili i stradali. Isto tako, vrlo važnu za današnju raspravu, odlučili smo uspostaviti novu obučnu NSATU misiju za sigurnosnu obuku i potporu Ukrajini. Nova zapovjedna grana NATO-a smještena je u Wiesbadenu i očekujemo da će biti operativna u nadolazećim mjesecima. NSATU je odlučan poduprijeti ukrajinski suverenitet i imat će zadaće koje su već uspostavljene i već su na neki način određene nakon napada Rusije na Ukrajinu.
Te zadaće su izričiti obuka, nadgledanje obuke ukrajinskih oružanih snaga te pružiti potporu kroz planiranje. Vojnici će se odlaziti u Wiesbaden i tamo će se pružati pomoć Ukrajini. Časnici će imati vezu s Ukrajinom i nekoliko njih ponekad će putovati u Ukrajinu. Svaka zemlja može odlučiti tko bi bili ti časnici za vezu. Neće se boriti, bit će samo časnici za vezu.
Što se tiče vojne opreme, želimo pružiti veću potporu Ukrajini. NSATU će pratiti sigurnosna događanja u Ukrajini i omogućiti koordinaciju te suradnju među saveznicima. To će dati iskustvo onim časnicima koji će sudjelovati u toj NSATU misiji. Također, NSATU neće davati vojnu potporu Ukrajini, ona će biti u smislu donacija. Dakle, 32 saveznika neće postati strana u sukobu, niti će NATO pružati logističku potporu izvan teritorija zemalja članica NATO-a. NSATU je uspostavljen izvan Ukrajine i neće biti NATO-ovih snaga u Ukrajini.
Međutim, postojat će časnici za vezu koji će odlaziti u Ukrajinu i to će biti jedan ograničeni broj, koji će služiti kao veza s Ukrajinom. NSATU znači identifikacija i koordinacija različitih oblika potpore Ukrajini, a uspjeh će biti onoliki kolike će biti donacije i potpora različitih nacija. Kako bi postao koristan i operativan, to je ključna stvar koju želimo postići. Ovisimo apsolutno o donacijama u tom smislu.
Ključno nam je da svaka zemlja članica odredi službenike koji će biti dodijeljeni misiji i to će biti vrijedan doprinos. Također, to je neophodno za uspjeh misije, ali i za to da Ukrajina bude suverena i neovisna država. Washingtonsku deklaraciju potpisali su šefovi država i vlada, a dogovoren je kao rezultat pregovora 32 zemlje članice.
Deklaracija jasno kaže da NATO neće biti strana u sukobu. Stoga, u pripremi svega, posavjetovali smo se s vojnom i pravnom stranom te smo šefovima vlada i država sve pojasnili. Ono što radimo jest pomaganje Ukrajini u njenoj samoobrani, ne borimo se zajedno s njom. Saveznik smo joj, ali ne i strana u sukobu”, naglasio je Boris Ruge.
Krstulović Opara: Gospodin Ruge će odgovoriti na sva pitanja
Hrebak: Ostat ćemo ovdje koliko god treba
Boris Ruge: Nikome neću docirati, na sva ću pitanja odgovoriti
To je za NATO od strateške važnosti, ali i područje koje je sigurnost zabrinutosti. Vidimo prijetnje u BiH, vidimo krhki mir na Kosovu i vidimo da odnosi Beograda i Prištine ne napreduju kako bismo očekivali. Rusija je pokušavala podrivati demokracije u ovoj regiji. Bit ćemo pripravni i reagirat ćemo ako bude potrebno. Razgovarali smo o ratu u Ukrajini i ruskoj agresiji, napadima na civile… Sjećanja na razaranje Vukovara i druge hrvatske gradove svakako je živo i zato je važno to što radimo za europsku i transatlantsku sigurnost.
Trenutno imamo dolazak sjevernokorejskih trupa na područje Ukrajine i to je osjetljivo. Hrvatska je Ukrajini pomogla s 11 paketa pomoći i više od 300 milijuna eura. I prije tri mjeseca saveznici su se dogovorili o značajnom paketu pomoći. To će godišnje biti 40 milijardi eura, novo zapovjedništvo, NSATU i to je dio pomoći koju NATO daje Ukrajini.
Obratit ću se saborskom Odboru za vanjsku politiku kasnije i razgovarati s hrvatskom delegacijom pri parlamentarnoj skupštini NATO-a. Tamo nikome neću docirati i pokušat ću pružiti korisne informacije. NSATU ima za cilj pomoći Ukrajini održati suverenitet i novo zapovjedništvo neće privesti NATO da postane strana u sukobu. Naša potpora Ukrajini nije dobrotvorni rat, mi joj pomažemo održati suverenitet u cilju sigurnosti i za ubuduće. Pomažemo u tom smislu. Radujem se razgovorima u Saboru”, kazao je Ruge.
Anušić: Nadam se da više neće biti nepoznanica oko NSATU.
Milanović Kundidu zabranio dolazak
Vlada jedno, Milanović drugo
Neslaganje po tom pitanju dodatno se produbilo nakon što je Plenković prošlog tjedna otkrio podatak koji je do tada bio klasificiran, a NATO ga na njegov zahtjev deklasificirao, o tome da će nekoliko časnika za vezu iz drugih zemalja članica NATO-a ipak biti u Ukrajini. Radi se, naglasio je, o logističkoj potpori prihvata i distribucije pomoći članica Saveza Ukrajini, a ne o vojnicima. Nijedan naš časnik neće biti u Ukrajini i ne može biti ni raspoređen tamo bez odluke Sabora, tvrde Plenković i ministar Anušić.
Odgovornost prebačena na zastupnike
Sukob traje tjednima
M.M. /Foto: pxll