Igor Rudan, jedan od najcitiranijih hrvatskih znanstvenika, član Kraljevskog društva u Edinburghu, direktor je velikog istraživačkog centra za globalno zdravlje, pojasnio je što možemo očekivati od koronavirusa te kakav je taj virus u usporedbi s drugima koje smo imali prethodnih godina.
Za početak je govorio o važnosti određenih informacija i njihovom kontekstu
“Ne događa se apsolutno ništa što znanost već nije mogla očekivati i predvidjeti; već smo imali šest koronavirusa u ljudskoj populaciji, ovo je sad sedmi. Gomila informacija stalno je o tome u medijima, ali ako se ne bavite tim stvarima ne znate koje su stvari bitne, a koje nisu.
Vidim da se jako puno toga provlači kao silno važno. Kada netko kaže 2% umrlih ili 7% umrlih nije isto kad se kaže da je taj postotak umrlih u nekom staračkom domu ili u ukupnoj populaciji”, kaže Rudan.
“Panika je potpuno pretjerana”
Dodao je kako se odazvao na poziv Aleksandra Stankovića za gostovanje u emisiji Nedjeljom u dva i rekao kako će u njoj sve objasniti.
“Panika je potpuno pretjerana. Ja nažalost ne mogu tvrditi da umrlih od ovoga neće biti, kao što ih uostalom ima i od gripe i od prometnih nesreća, ali razmjeri su druga stvar”, rekao je Rudan.
“Ovo nije ništa izvan onoga čime se znanstvenici bave, nemojte se brinuti”, uvjerava Rudan.
Pozvao je da se ne pretjeruje s panikom i da svi zainteresirani prate njegovu seriju objava o koronavirusu na društvenim mrežama.
Koliko su podaci koje dobijamo iz Kine pouzdani sobzirom na cenzuru?
“Od početka se to pitanje postavljalo među znanstvenicima. No u Kini sam bio bar 12 puta, radio sam s njihovim Ministarstvom zdravstva, jako dobro poznajem njihov sustav. Usporedite li SARS i ovu epidemiju, u epidemiji SARS-a je Kini trebalo puno dulje nego sada da obavijeste Svjetsku zdravstvenu organizaciju.
Fantastično je što su odmah sekvencionirali virus i dali ga na raspolaganje svima, jer smo na taj način mogli dobiti dijagnostički test svugdje i odmah znati širi li se virus i izvan Kine. Kinu u svemu ovome treba pohvaliti.
Komentirao je i potrebu za karantenama, ali i pohvalio zdravstvene radnike.
“Preuranjeno je govoriti jesu li u Hrvatskoj potrebne karantene. Nismo još ni blizu rješenja što i kako ćemo. Medicinsko osoblje diljem svijeta pa tako i kod nas radi čuda. Imamo razloga biti ponosni na ljudsku vrstu zbog toga. Prije 20 godina to ne bi bilo moguće”, kaže Rudan.
Govorio je i o razvoju cjepiva i kolika je mogućnost za uspješan razvoj.
“To se nitko ne može u znanstvenoj zajednici usuditi reći. To su nepredvidljive stvari. Ne možemo računati da ćemo za ovu zarazu na vrijeme dobiti cjepivo, a ako dobijemo, odlično”, rekao je Rudan.
Komentirao je i slučajeve ponavljanja simptoma kod nekih pacijenata koji su već preboljeli koronavirus.
“Ja nisam vidio tu pacijenticu, a ništa ne vjerujem što vidim u medijima. To nije prošlo nikakve recenzije, nisu predloženi nikakvi dokazi. To je sve jedna gomila informacija kojima smo bombardirani, a to nije način na koji mi razgovaramo među sobom. Mi moramo vidjeti dokaze i nalaze, recenzenti to moraju provjeriti”, kaže Rudan.
Zaključio je kako je oprez ipak potreban.
“Oprez je nužan jer se suočavamo sa situacijom koja nam je nepoznata. Prvi put u povijesti ljudske vrste jedan novi virus pokušava se nastaniti u našoj populaciji i dok god je on u nama on mutira.
Virus bi mogao mutirati u dva smjera – da simptomi postanu jači, ali postoji mogućnost i da postanu slabiji. Nadajmo se da će mutirati na stranu gdje će se on sve više prilagođavati i činiti što manju štetu.
No, on može mutirati i na stranu da postane opasniji, a to je ono jedino što nas brine, kao i u svakoj pandemiji. Ipak, nije vjerojatno baš da će se to dogoditi, pa u cijeloj ovoj priči, i svim dosadašnjim pandemijama, imamo malo straha – samo da ne krene na gore.
Pandemija onda prođe i mi odahnemo. Nadajmo se da će tako biti i sada, a ako krene na gore, o tome ćete svi biti obaviješteni i pojačat ćemo mjere”, zaključio je Igor Rudan.
R.I. /Foto:N1