Vodeći stručnjak evolucije virusa sa Sveučilišta Arizona, dr. Michael Worobey objavio je znanstveni rad u uglednom časopisu Science u kojem tvrdi da je prva osoba koja se zarazila COVID-19 bio prodavač s tržnice morske hrane, a ne računovođa koji je živio kilometrima dalje.
Worobey je analizirao javne podatke prvih slučajeva COVID-19 u Kini i smatra da je Svjetska zdravstvena organizacija pogriješila s kronologijom pandemije, piše New York Times.
Očekuje se kako će objavljeni rad potaknuti ponovo raspravu oko toga je li pandemija započela zbog slučajnog proboja iz laboratorija u Wuhanu ili na neki drugi način. Potraga za uzrokom najveće katastrofe javnog zdravstva u kojoj su umrli milijuni potaknuo je geopolitičke podjele, kao i napetosti između zemalja.
– U gradu od 11 milijuna ljudi, više od pola ranih slučajeva povezano je s mjestom veličine polovice nogometnog stadiona. Postaje vrlo teško objasniti uzorak ako proboj se nije dogodio na tržnici – smatra Worobey.
Nekoliko uglednih stručnjaka, među kojima je i jedan istraživač pandemije koji je radio za WHO, navode kako je Worobeyjeva analiza “ima smisla” i da je prvi poznati slučaj zaraze vjerojatno bio prodavač morskih plodova. Međutim, isto tako navode da je premalo podataka u ovom trenutku da bi se došlo do odgovora na važnije pitanje, a to je kako je počela pandemija.
Breaking News: The first known Covid patient was a vendor at a Wuhan market, a new report claims. The finding may revive debate over how the pandemic began.https://t.co/T9RKSO5vp1
— The New York Times (@nytimes) November 18, 2021
Navode kako se nulti pacijent zarazio s virusom prije zabilježenog slučaja prodavača morskih plodova te je potom virus dosegnuo kritičnu masu tako što se proširio na tržnici. Studije promjena u genomu virusa ukazuju na to da se prva infekcija dogodila sredinom studenog 2019. godine, što je tjednima prije nego je zabilježen slučaj zaraze trgovca morskim plodovima.
– Nije da se ne slažem s analizom, ali se ne slažem s time da su podaci dovoljno jaki ili dovoljno potpuni da možemo reći nešto konkretno, osim toga da je tržnica morske hrane Huanan bila očito mjesto superžarišta – kazao je virolog Jesse Bloom,virolog u Centru za istraživanje raka Fred Hutchinson, piše New York Times.
On je također napomenuo da ovo nije prvi put da neko izvješće WHO-a, koje je napravljeno u suradnji s kineskim istraživačima, sadrži pogrešne informacije, uključujući pogrešne zaključke o potencijalnim vezama ranih pacijenata s tržnicom.
Najraniji slučaj ipak je – žena?
WHO-ov glasnogovornik je New York Timesu rekao da će biti “teško komentirati” prvi poznati slučaj jer je WHO-ov tim stručnjaka imao ograničen pristup zdravstvenim podacima. Rekao je da je važno da istražitelji nastave tražiti pacijente koji su bili zaraženi i ranije.
U revidiranoj kronologiji dr. Worobeya, najraniji slučaj nije Chen, već prodavač morskih plodova, žena po imenu Wei Guixian, koja je razvila simptome oko 11. prosinca. Dr. Worobey je otkrio da su bolnice prijavile više od desetak vjerojatnih slučajeva prije 30. prosinca, dana kada su vlasti Wuhana upozorile liječnike da traže povezanost slučajeva s tržnicom.
Utvrdio je da su Središnja bolnica Wuhan i bolnica Hubei Xinhua prepoznale po sedam slučajeva neobjašnjive upale pluća prije 30. prosinca koji će biti potvrđeni kao COVID-19. U svakoj bolnici četiri od sedam slučajeva bila su povezana s tržnicom. Fokusirajući se samo na ove slučajeve, tvrdio je dr. Worobey, mogao bi isključiti mogućnost da je pristranost utvrđivanja iskrivila rezultate u korist tržnice.
Ipak, drugi znanstvenici rekli su da je daleko od sigurnog da je pandemija započela na tržnici.
“On je napravio izvrstan posao rekonstrukcije onoga što je mogao iz dostupnih podataka, a to je razumna hipoteza kao i svaka druga”, rekao je dr. W. Ian Lipkin, virolog na Mailman School of Public Health na Sveučilištu Columbia, i dodao: “Ali mislim da nikada nećemo saznati što se događa, jer je to bilo prije dvije godine i još uvijek je nejasno.”
Alina Chan, postdoktorandica na Institutu Broad u Cambridgeu i jedna od najglasnijih zagovornica teorije curenja virusa iz laboratorija, rekla je da će samo novi detalji o ranijim slučajevima, koji sežu do studenog, pomoći znanstvenicima da uđu u trag podrijetlu.
“Glavni problem koji ovo ukazuje je nedostatak pristupa podacima i greške u izvješću WHO-a i Kine”, rekla je Chan.
M.M. /Foto: